İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

07 MART 2021, PAZAR   

6

ŞANTİYELER ACİLEN DENETLENMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 20.04.2020 12:00   Güncellenme Zamanı: 20.04.2020 14:54:12  Yayınlayan Birim: HATAY ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.04.2020 13:59:58

ŞANTİYELERDEKİ COVİD-19 TEDBİRLERİ HAKKINDA ŞUBEMİZ HİNTERLANDINDAKİ İLGİLİ KURUM VE BELEDİYELERE GÖNDERİLEN YAZIMIZ.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü (COVID-19) pandemisi sebebiyle binlerce insan yaşamını yitirmiş olup ülkemizde de bu virüs her geçen gün artarak yayılmaktadır. Bununla birlikte ülke genelinde şantiyeler faaliyetlerine devam ettiklerinden, binlerce meslektaşımız ve milyonlarca işçi hastalık riski ile karşı karşıyadır.

Korona Virüsü pandemisi, işyerleri, meslektaşlarımız ve işçiler yönünden, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 13. Maddesinde ifade edildiği şekilde ciddi ve yakın tehlike kapsamında olup işverenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü`nün 20 Mart 2020 tarihli  "Covid-19 tedbirleri" genelgesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 13 Nisan 2020 tarihinde yayınlamış olduğu "Şantiyelerde Alınacak Yeni Korona Virüs Tedbirleri"nde belirtilen hususlara uymak zorundadırlar.

Ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması yasal bir zorunluluk olmuştur. Bu nedenle ilimiz genelinde bulunan şantiyelerde gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına dair denetimler yapılmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinin gerçekleştirilmesi yönünde Meslek Odamıza düşen sorumluluk gereği bu durumu Kurumunuza/ Belediyenize bildirir, iş sağlığı ve güvenliğinin kamusal bir görev olması nedeniyle tarafınızca il/ilçe genelinde faaliyetine devam eden şantiyelerin tespit edilerek ivedilikle denetimden geçirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize  arz ederiz.

 

Saygılarımızla, 

 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

Hatay Şube Yönetim Kurulu


 

Bilgi için    : T.C. Hatay Valiliği

Gereği için : Hatay Büyük Şehir Belediyesi , Tüm İlçe Belediye Başkanlıkları, AOSB,Okunma Sayısı: 14

Hatay Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.