TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA YAPILAN AÇIKLAMA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

05 HAZİRAN 2020, CUMA   

32

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DOLAYISIYLA YAPILAN AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 12.03.2009   Güncellenme Zamanı: 07.09.2011 10:20:16  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan açıklama: `8 Mart kadın sömürüsünün konuşulduğu tek gün olmaktan kurtarılmalıdır`

Dünya Kadınlar Günü, yaşamın tüm alanında ayrımcılık ve daha çok sömürüyle karşılaşan kadınların mücadelesinin başlığa çıkarıldığı tek gün olmaktan kurtarılmalıdır.

Toplumsal cinsiyetin dayattığı rollerle örülmüş bir çerçeve içine hapsedilen ve neoliberal politikalarla günden güne gericileşen toplumsal yaşamın içinde kadın, ucuz iş gücü olarak çalışmakta, yoksulluğun birincil göğüsleyicisi olmaktadır.   

Kadınların maruz kaldığı her türden şiddet, günden güne artmakta fakat bunun karşısında hala kadın sorgulanmaktadır.  

İnşaat mühendisliği alanı da kadınların varlığından uzak düşmektedir. Toplumun zihninde bulunan "erkek mesleği" algısı, kadınlarımızın bu alandan uzak durmasının temel nedenidir. Üyelerimizin yüzde 10`unundan daha azının kadın olduğu düşünüldüğünde mesleğimizin de bu bağlamda değerlendirildiği ortaya çıkacaktır. Meslekleri dahi cinsiyete göre sınıflandıran yapıda kadın yalnızca "erkeğin tercih etmediği" alanlarda var olmakta, siyaset alanında da söz yetki ve karar mekanizmalarının dışına itilmektedir.  

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Dünya Kadınlar Günü`nün, kadınların mücadelesiyle kurulmuş yeni ve eşitlikçi ilişkilerin inşa edildiği bir dünyada, "tarihte yerini alması" gerektiğini belirtiyor ve Dünya Kadınlar Günü`nü kutluyoruz.


Okunma Sayısı: 3058

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.