TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DÜNYA MÜHENDİSLERİ WCCE GENEL KURULU VE WEC 2008 İÇİN BREZİLYA`DA BULUŞTU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

29 MAYIS 2020, CUMA   

12

DÜNYA MÜHENDİSLERİ WCCE GENEL KURULU VE WEC 2008 İÇİN BREZİLYA`DA BULUŞTU

    Yayına Giriş Tarihi: 15.01.2009   Güncellenme Zamanı: 06.09.2011 13:26:18  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi (WCCE) Genel Kurul toplantısı Brezilya`nın başkenti Brasilia`da yapıldı.

Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi (WCCE) Genel Kurul toplantısı Brezilya`nın başkenti Brasilia`da yapıldı. Mekan olarak Brasilia`nın seçilmesi tesadüfî değildi. Zira Brasilia, Aralık ayı başında düzenlenen Dünya Mühendisleri Konvansiyonu (WEC) ile dünya mühendislerine de ev sahipliği yaptı. Amerika kıtası ve dünya çapında faaliyet gösteren kuruluşların genel kurulları, sürekli kurul çalışmaları da aynı zaman dilimi içinde gerçekleşti. Brasilia?daki dünya mühendislerinin buluşmasına 4000 kadar mühendis katıldı.
 
WCCE`de Yeni Yönetim Kurulu ve Yeni Projeler
 
WCCE Genel Kurulu WEC haftasında toplanan uluslararası kuruluşlardan birisiydi. Genel Kurul, İMO delegesinin başkan yardımcılığı görevini yürüttüğü WCCE yönetim kurulunda ve kıtasal temsilci durumunda bazı değişikliklere ve Dünya İnşaat Mühendisliği Akademisi`nin kuruluşuna dair somut adımların atılmasına sahne oldu.
Genel Kurul sonrası WCCE Yönetim Kurulu ve Kıta Temsilcileri şu şekilde oluştu:
Jose Medem - Başkan (Colegio, İspanya)
Emilio Colon - Seçilmiş Başkan (CIAPR, Porto Riko)
Gulay Ozdemir - Başkan Yardımcısı (İMO, Türkiye)
Martin Manuhwa - Başkan Yardımcısı (ZIE, Zimbabwe)
Tomas Sancho - Başkan Yardımcısı (Colegio, İspanya)
Carsten Ahrens - Sayman (ZDI, Almanya)
Vassilis Economopoulos - ECCE Temsilcisi (SPME, Yunanistan)
Edelmiro Rua ? Avrupa Kıtası Temsilcisi (Colegio, İspanya)
Marcos Tulio de Melo ? Amerika Kıtası Temsilcisi (CONFEA, Brezilya)
Rafik Meghji - Afrika Kıtası Temsilcisi (IET, Tanzanya)
Sam Kundishora - Afrika Mühendislik Forumu Temsilcisi (AEF, Zimbabwe)
 
Konsey "Su Sürekli Kurulu" kurulmasını da onaylayarak kurul başkanlığına İspanyol Tomas Sancho Marco`nun getirilmesine karar verdi. Bir diğer önemli gelişme de Konseyin Genel Sekreteri Jette Bohsen`in yerine İspanya`dan Jose Fransisco Saez Rubio`nun getirilmesi oldu. Bir sonraki WCCE genel kurulu 2009 yılı Haziran ayında İstanbul`da düzenlenecek olan Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı ertesinde yapılacak. Yönetim kurulundaki bu değişikliklere ilaveten, 2009 Haziranında Konsey`in seçilmiş başkanı Emilio Colon görevi devralacak ve kendisinden sonra gelecek başkan için de seçimler yapılacak. İstanbul toplantısında ayrıca 6 kadar yeni ulusal üyenin Konsey`e katılması bekleniyor.
Brasilia`da yapılan sürekli kurul oturumları sonucunda yeni proje çalışmalarına başlandı. Bu projelerden iki tanesi gelişmekte olan ülkeler için hazırlanacak olan basitleştirilmiş inşaat kodları kitabı ile yapısal deprem kodları kılavuz kitaplarının hazırlanması olacak. Yine gelişmekte olan ülkeler için geçerli olacak olan bir başka proje ise, mühendislik hizmeti almamış yapılarda uygulanabilecek basitleştirilmiş sismik güçlendirme yöntemlerini içeren bir kitap üretmek.
 
WCCE gündemindeki önemli bir başka madde de Dünya İnşaat Mühendisliği Akademisi`nin (WACE) kuruluşuydu. Bu konuyla ilgili olarak, aralarında eski ASCE ve WFEO başkanlarının da bulunduğu üç kişiye, Akademi`nin kuruluş çalışmalarını bilfiil üstlenecek ve başkanlığını yapacak adaylara ulaşmaları için görev verildi. Koordinatör olarak ise, WCCE Seçilmiş Başkanı Emilio Colon görev aldı. WACE`nin kuruluşu da böylece bir takvime bağlanmış oldu. Bilindiği gibi WACE, WCCE`den bağımsız, ancak aynı zamanda Konsey`in bir parçası olarak tasarlanıyor. Bu bağlamda başarıyla işleyen benzer bir sisteme sahip olan API`nin, WACE çalışmaları için model olarak alınması planlanıyor. Bu arada önümüzdeki dönemde, Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı güncel WCCE etkinlikleri içinde en büyük ve önemli etkinlik olarak göze çarpıyor. Konsey, konferansın değişik boyutlarıyla ilgili aktif çalışmalar içinde bulunuyor. Bilindiği gibi, WCCE ile birlikte Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi de (ECCE) konferans ortakları arasında yer alıyor.
 
Yolsuzlukla mücadele konusunda ise yeni bir projenin temelleri atıldı. Bu proje WFEO`nun ve WCCE`nin yolsuzlukla mücadele kurullarının ortaklığı ile yürütülecek uluslararası bir proje olacak. Bilindiği gibi 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bu iki kurum uluslararası üye sıfatıyla, karşılıklı olarak üye oldular. Bu iki kuruluşun "Yolsuzlukla Mücadele Sürekli Kurulları", "Küresel Altyapılarda Yolsuzlukla Mücadele Merkezi", İngilizce kısaltmasıyla GIACC olarak adlandırılan projede, proje ortağı olarak yer almaya karar verdiler. Aktif bir biçimde mücadelenin hayata geçirilmesi için uluslararası bir eğitim programı uygulamasıyla başlayacak olan süreç, internet üzerinden erişilebilecek ücretsiz eğitim ve dokümanlarla beslenecek.
 
WEC 2008: Brasilia`da Disiplinler Arası Bir Mühendislik Konvansiyonu
 
Son olarak 2004 yılında Şanghay`da düzenlenen Dünya İnşaat Mühendisleri Konvansiyonu`nun (WEC) üçüncüsü Brasilia`da düzenlendi. Etkinliğin organizasyonu CONFEA (Brezilya Federal Mühendislik, Mimarlık ve Tarımbilim Konseyi), FEBRAE (Brezilya Mühendislik Kurumları Federasyonu) ve WFEO (Dünya Mühendislik Örgütleri Federasyonu) tarafından üstlenildi. UNESCO ve bir çok diğer kuruluşla birlikte bazı şirketler de sponsor olarak etkinliğin organizasyonuna katkıda bulundular. WEC`in açılışını Brezilya Devlet Başkanı Luis Lula de Silva yaptı.
 
WEC haftası boyunca Brasilia birçok mühendislik kuruluşunun genel kurul toplantılarına ve etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Konferans haftası boyunca WFEO, CONFEA, FEBRAE, Pan Amerikan Mühendislik Örgütleri Birliği (UPADI), Pan Amerikan Mühendislik Akademisi (API) ve İspanyolca-Portekizce Konuşan Ülke Mühendisleri başta olmak üzere birçok kuruluşun toplantıları gerçekleşti.
 
WEC`e Brasilia`daki Ulysses Guimaraes Konvansiyon Merkezi ev sahipliği yaptı. Şehrin merkezindeki bu devasa yapı, geniş salonlarıyla 5 gün boyunca onlarca paralel oturuma sahne oldu. Konvansiyon merkezi yüzlerce kişinin yemek yediği yemekhanesi ve etkinlik boyunca günlük çıkan gazetesi ile gerçekten de bir mühendisler kasabasını andırıyordu. Konferans süresince, konferansın savunduğu değerlere uygun olarak etkinliğin "yeşil" olmasına azami dikkat gösterildi ve mekânın saldığı doğaya zararlı gazlar etkinlik süresince denetlenerek belli bir seviyede tutuldu. Oturumları başta Brezilya ve Arjantin`den olmak üzere, ulusal ve uluslararası alanda ün yapmış kişiler yönetti.
 
Konferansın altı ana başlığı vardı: (i) Sosyal zorluklar, (ii) Sınırlar ötesi mühendislik, (iii) Etik ve sosyal sorumluluk, (iv) Verim kaybı olmaksızın yenileşim, (v) Sosyal içerleme için bilgi ve iletişim teknolojileri, (vi) İleri teknoloji: Stratejik vizyon ile mühendislik. Konu başlıklarından da anlaşılacağı gibi, ana teması mühendislik olsa da, disiplinler arası yaklaşımların benimsendiği ve uygulama alanlarının arandığı bir etkinlikti WEC. Bütün mühendislik alanlarından uzmanlara ilaveten sosyoloji, antropoloji ve siyaset bilimi gibi alanlardan da uzmanlar mühendislik alanlarıyla işbirliği yaparak sosyal sorunlara nasıl çözüm bulabilecekleri üzerine kafa yordular.
 
Bu bağlamda tanıtılan bir proje özellikle dikkat çekiciydi: "Mühendisler ve Mimarlar Mahalleleri Dolaşıyor" projesi. Bu proje kapsamında "mühendislik otobüsü" denilen bir araç içinde mühendisler ve mimarlar şehrin fakir bölgelerine giderek halkı kendi alanlarında, örneğin hangi toprağa ağaç dikilir, kısıtlı bütçeyle yaşama alanları nasıl geliştirilir, nasıl yapı inşa edilir, elektrik düzenekleri nasıl elden geçirilir gibi konularda bilgilendirmişler; ayrıca birçok konuda nasıl profesyonel hizmet alacakları ve yasal hakları konusunda da mahalle sakinlerini eğitmişler.
 
Hakkında bilgi edinilen diğer iki proje ise yolsuzlukla mücadele konusundaydı. Bunlardan birisi ACET`in (Anti-Corruption Education and Training - Yolsuzlukla Mücadele Eğitim ve Öğretimi) öncülük ettiği, yolsuzluğun bedellerinin anlatıldığı, Ethicana adında bir film. Bu film birçok dilde hazırlanmış ve yakında ücretsiz olarak dünya çapında dağıtımına başlanacak. Bir diğer proje ise PWC isimli şirket tarafından İngiltere`nin Uluslararası Kalkınma Bürosu ve Dünya Bankası desteği ile hazırlanmış Yapı Sektörü Şeffaflık İnisiyatifi (CoST) adını taşıyor. Bu oluşum da inşaat sektöründe şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmayı amaçlıyor.
 
Çevre konusunda belki de en dikkat çekici sunumu Lozan Federal Politeknik`ten Daniel Favrat yaptı. Favrat üzerinde çalıştığı, çevre (environment), enerji (energy) ve ekonomi (economics) kelimelerinden türettiği "environomics" kavramı üzerine bir konuşma yaparak üzerinde durulması gereken konuların sadece mühendislikten ya da ekonomi biliminden daha fazla olduğunun altını çizdi.
 
WEC çerçevesinde ayrıca değişik temalı forumlar da düzenlendi: kadın mühendisler forumu, mühendislik eğitimi alan gençlerin forumu, su forumu ve çevre sorunları forumu bunların başlıcalarıydı. Su forumunda yapılan çalışmalar sonucu Brezilya ile ilgili hazırlanan rapor bir reform önerisi olarak Brezilya hükümetine sunuldu. Diğer forum çalışmaları da benzer tarzda etkinlikler planladılar.
 
WEC`in paralel oturumlarında, yapay zekadan çevre kirliliğine, kontrolsüz şehirleşmeden yolsuzluğa, robot teknolojisi uygulamalarından sürdürülebilir kalkınmaya kadar birçok konu hakkında tebliğler sunuldu.
 
Sonuç olarak yapılan vurgu ve etkinlikten beklenen yaklaşım, UNESCO`nun Bilim ve Mühendislik Birimi Başkanı Tony Marjoram`ın da dediği gibi, mühendisliğin çözümlerin parçası olduğuydu, sorunların değil...


Okunma Sayısı: 2461

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.