TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ İMO 65 YAŞINDA ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 AĞUSTOS 2020, CUMARTESİ   

25

İMO 65 YAŞINDA

    Yayına Giriş Tarihi: 18.12.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.12.2019 11:34:14  Yayınlayan Birim: HATAY ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.12.2019 11:30:33

65.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNİLİĞİ KAPSAMINDA 25-40 ve 50. YILINI TAMAMLAYAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERME TÖRENİ VE KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ YEMEĞİ ETKİNLİĞİ 13/12/2019 TARİHİNDE ANTAKYA ŞEHİR KULÜBÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Selim HARBİYELİ`nin, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle yaptığı açıklama.

 

Sayın konuklar, değerli meslektaşlarım, 

 Odamızın 65. Kuruluş Yıldönümü gecemize hoş geldiniz. Sizleri Şube Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

 Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

İnşaat Mühendisleri Odasını, geçmişi başarılarla ve mücadelelerle dolu 65 yıllık dev bir çınar olarak tanımlayabiliriz. İnşaat Mühendisleri Odasının, Kurulduğu 19 Aralık 1954 yılında sahip olduğu genç ve dinamik yapıyı, bugün bizler aynı şevk inanç ve azim içerisinde korumaya çalışıyoruz. Ve şunu memnuniyetle ifade etmem gerekir ki bugün itibariyle İnşaat mühendisleri Odası kurulduğu günün azmi, inancı ve dinamikliğindedir.

İnşaat mühendisleri Odası, mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili çalışmalarının yanında sosyal sorumluluk çerçevesi içerisinde hem yerel ve hem de ulusal anlamda üzerine düşeni yapmış ve bundan sonra da yapmaya devam edecektir.  İşte tam bu noktada ifade etmek gerekir ki meslek odalarını  pasifize etme ve sektörün dışında bırakma amaçlı Kanun ve Yönetmelikler, üniversitelerde sınırsız bir şekilde açılan İnşaat Mühendisliği programları ve yıllık 10.000 nin üzerinde yeterli eğitimi alamamış İnşaat mühendisleri, nerede ise tamamen denetimsiz bir Yapı sektörü, bir türlü dikiş tutmayan Yapı Denetim sistemi, tam bir keşmekeşe dönen İmar Kanunu ve bağlı yönetmelikler, tamamen sağlıklı ve güvenli kentleşmeye karşı olan imar barışı ile birlikte yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz; bu dönemde sektörümüzü en çok etkilenen sektör haline getirmiş ve hatta batma noktasına getirmiştir. Yapılan yanlışlar sektör olarak bu krizden çok yakında bir çıkış olmadığını göstermektedir.

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

Artan toplumsal gereksinmelere rağmen mesleki yetki mesleki yeterlilik ve attığımız imzanın bizlere yüklediği sorumluluğu bilerek, budanan yasal haklarımızı yeniden kazanmamız gerekiyor. Yasal haklarımızın yetersizliği, sayısal çoğunlukla birleşince; ücret düşüklüğü, işsizlik ve haksız rekabet gibi sebepler bizleri önemli sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle daha çok birliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Bilimi, tekniği, kamu yararını ve mühendisliği yok sayan bir ortam içerisinde yanımızda oldunuz. Bizlerle birlikte olmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Görevimiz, hep birlikte yaşamakta olduğumuz sorunları çözmek ve mesleğimizin toplumdaki yerini ve etkinliğini yükseltmektir. Biz biliyoruz ki "geçmişi anımsama becerisini yitirmiş olanlar gelecekle ilgili planlar yapamazlar." Odamızın ve mesleğimizin geçmişi, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışanların ve dünümüzü bugünlere taşıyanların tarihidir. Bu tarih; Mesleğe bağlılık ve kamu yararını her şeyin önünde tutan bir tarihtir.

 Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

19 Aralık Kuruluş günümüz nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz. Ayrıca meslekte 25. 40. 50. ve 60 yılını tamamlayan meslektaşlarımız var. Bu meslektaşlarımız ülkemizin gelişmesi ve imarı doğrultusunda vermiş oldukları önemli hizmetlerden dolayı bugün anılmayı fazlasıyla hak ettiler. Bu meslektaşlarımızın mesleki geçmişlerinin, daha genç olan kardeşlerimizin geleceğine ışık tutacağına inanıyoruz.

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım ;

Aslında söyleyecek çok şey var. Deprem, Hatay ilinin kentleşmesi, komşu ülke Suriye`de olan savaş ve kentimize etkileri ile işsizlik gibi;  Ancak sabrınızı çok zorlamadan başka platformlarda bu konuları paylaşmak üzere katılımınız ve göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

 

SELİM HARBİYELİ

                                                                                          HATAY ŞUBE BAŞKANI


Okunma Sayısı: 25

Hatay Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.