TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ GÖKÇEK, SORUN YARATARAK BAŞARISIZLIĞINI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 TEMMUZ 2020, SALI   

5

GÖKÇEK, SORUN YARATARAK BAŞARISIZLIĞINI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 17.07.2009   Güncellenme Zamanı: 27.10.2011 11:09:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Akay Kavşağı tartışmaları ile ilgili İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklama. 17 Temmuz 2009

 

Akay Kavşağı tartışmaları ile ilgili İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklama. 17 Temmuz 2009

 

Gökçek, sorun yaratarak başarısızlığını örtbas etmeye çalışıyor

 

Akay Kavşağı ile ilgili tartışmalar, Melih Gökçek`in yönetim anlayışını ve nasıl bir zihniyete sahip olduğunu bir kez daha gün yüzüne çıkarttı. İlginç ki Gökçek, kamuoyunun ve Ankaralıların tepkisini çeken kriz yaratma ve bu vesileyle konumunu güçlendirme taktiğini dönem dönem devreye alıyor ve başarısızlığının gündeme gelmesini izin vermiyor.

 

Bilindiği gibi Gökçek, büyükşehir belediyesinin yetki sınırlarını aşarak Akay Kavşağına alt ve üst geçit yapılması kararını almış, ilgili kurumların, üniversitelerin, meslek odalarını itirazlarını duymazdan gelmiş, Akay Kavşağı`nda sürdürülen çalışmaların durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarını, her zamanki hukuk tanımaz tavrıyla, yok sayarak kavşak inşaatını tamamlamıştır.

 

Akay Kavşağı inşaatının durdurulmasına ilişkin mahkeme kararının tarihi 1997`dir. Aradan 12 sene geçmiş olmasına rağmen konuyu yeniden gündeme getirmesinin tek bir nedeni vardır: Başarısızlığını örtbas etmek.

 

Melih Gökçek`li yıllar Ankara trafiğinin felç olduğu, kentin her kavşağına alt üst geçitlerin yapıldığı, kentin en işlek noktalarının ucubeye çevrildiği dönemdir. Bu dönemde onlarca alt üst geçit yapılmış, ancak kent içi trafiği bir türlü rahatlamamıştır.

 

Gökçek asıl yapması gereken yatırımları ihmal etmiş, toplu taşıma gibi kent trafiğini rahatlatacak yatırımları bilinmeze ertelemiş, metro inşaatını bitirememiştir. Bunlar gerçektir; bu gerçekler Melih Gökçek`i rahatsız etmekte ve her zaman başvurduğu yöntemle yapay bir tartışmayı alevlendirerek Ankara trafiğinin kilitlenme halini, aklınca kriz yaratarak lehine çevirmek istemekte, trafiğin içler acısı halinin gündeme taşınmasını önlemeye çalışmaktadır.

 

Bu, kaçıncı Melih Gökçek dönemidir, kamuoyu sayısını bile unutmuştur. Ancak Gökçek 15 seneyi aşkın zamandır belediye başkanı olduğunu unutmakta, tuhaf bir biçimde 15 sene önceki Murat Karayalçın dönemine sık sık atıfta bulunmaktadır.

 

Bugün yapmaya çalıştığı da budur. 12 sene önceki mahkeme kararlarını uygulamaya alarak, Akay Kavşağını kapatacağını duyurmuştur. Açık ki kavşak kapatılacak, Ankara trafiği alt üst olacak, Gökçek de her zamanki edasıyla kamuoyunun karşına geçip, konuyla doğrudan ilgili olmayanları suçlayacaktır.

 

Melih Gökçek bunun yerine yine kamuoyunun karşına geçmeli, bitiremediği metronun, ortada olmayan ulaşım ana planının, günübirlik alınan ve hiçbir bilimselliği olmayan kararların, hiçbir işe yaramayan alt üst geçitlerin hesabını vermeli, yaşattığı acılar için Ankaralılardan özür dilemelidir.

Özetle Melih Gökçek, demagoji politikalarında ustalaşmayı terk edip bir an evvel Ankara`ya ve Ankaralılara yakışır bir yönetim ahlakını benimsemelidir ve bir başkente belediye başkanlığı yaptığını unutmamalıdır.

 

İnşaat Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 2692

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.