TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 TEMMUZ 2020, SALI   

4

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.08.2009   Güncellenme Zamanı: 07.09.2011 17:54:29  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.09.2011 11:52:22

2009`un 17 Ağustosunda İMO yine Gölcük`teydi

Unutmadık, unutmayacağız, unutulmasına izin vermeyeceğiz        17 Ağustos Marmara depreminin 10. yıldönümünde İnşaat Mühendisleri Odası, geçen yıl olduğu gibi yine Gölcük`teydi. Yüzlerce inşaat mühendisi Türkiye`nin farkı kentlerinden yola çıkarak Gölcük`te buluştu. İnşaat mühendisleri Gölcük`te gerçekleştirilen ve kamu kurumları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği etkinliklere katıldı. Anma etkinlikleri çerçevesinde fotoğraf sergisi, arama kurtarma malzeme sergisi, su altı dalışı, tiyatro gösterisi, engellilerin yer aldığı tenis turnuvası, ödül töreni ve panel düzenlendi.  

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, "Bilime ve mühendisliğe, akla ve uygarlığa aykırı olarak siyasal iktidarlarca uygulanan rant politikaları nedeniyle, ülkemiz sadece bir ‘deprem ülkesi` değil bir ‘afet ülkesi` olmuştur" dedi.  

Depremin gerçekleştiği an olan 03.02`de düzenlenen törende bir konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp ise "1999 depremlerinin üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen, kayda değer adım atmayan siyasi iktidara diyoruz ki, önlem almak için, güvenli yapı üretmek için daha ne bekliyorsunuz? Daha kaç insanımızın ölmesi, daha kaç ocağın sönmesi sizi harekete geçirecektir?" şeklinde konuştu.  

Afetler halkın yazgısı değildir  

Ana gövdesini İnşaat Mühendisleri Odası üyelerinin oluşturduğu, bazı kamu kurum yöneticileri, sivil toplum örgütleri ve bölge halkının da destek verdiği kalabalık grup, Gölcük Anıtpark`ta toplanarak, Gölcük Deprem Anıtı`nın bulunduğu Kavaklı Sahili`ne yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Kuzey Anadolu Fay Zonu Bisiklet Turu kapsamında Erzincan`dan yola çıkan bisikletçiler, engelliler, MAG Gönüllüleri de katıldı. İki kilometrelik yürüyüş, Kavaklı Sahili`nde saygı duruşu ile sona erdi.  

Kavaklı Sahili`nde sabaha karşı 03.02`ye kadar sürecek etkinlikler açılış konuşmaları ile başladı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer,  Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Japonya Kobe Belediyesi`nden Kenji Hıraı, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu birer konuşma yaptı.  

TMMOB Başkanı Soğancı`nın konuşması dikkat çekiciydi. Soğancı deprem, alınacak önlemler, siyasi iktidarın ve yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarını hatırlatırken, sözünü sakınmadı ve konuşması izleyicilerden büyük destek aldı. Soğancı konuşmasında, depremin bir doğa olayı olduğunu, ancak afete dönüşmesinin siyasi iktidarların, yerel yöneticilerin yaptığı yanlışlardan kaynaklandığını söyledi. Soğancı, "Sosyal devletten ve toplum yararı ilkesinden siyasal iktidarlarca vazgeçilmesinin sonuçlarının her alanda olduğu gibi her depremde karşımıza çıktığını ve gelecekte de çıkacağını hep söylüyoruz" dedi. Soğancı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu ülkenin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak biz,  birer doğa olayı olan depremlerin ‘afet‘ haline gelmesi, ‘felaket‘ olarak yaşanması halkımızın yazgısı olamaz, olmamalıdır, diyor ve deprem tehlikesi ve riski konusundaki uyarılarımızın dikkate alınmasını istiyoruz."     

Etkinlikler kapsamında saat 23.00`de düzenlenen paneli Kocaeli Üniversitesi`nden Prof. Dr. Şerif Barış yönetti. Panele İnşaat Mühendisleri Odası`nı temsilen İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe katıldı. Panelde Kocaeli Üniversitesi`nden Prof. Dr. Gönül Balkır, Boğaziçi Üniversitesi`nden Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, GFZ Postdam`dan Prof. Dr. Jochen Zchau, İBB AKOM Danışmanı Prof. Dr. Metin İlkışık, Kobe Belediyesi`nden Kenji Hırai, TMMOB Mimarlar Odası`ndan Mücella Yapıcı, Doç. Dr. Ufuk Sezgin konuşmacı olarak yer aldı.   

Akşam saatlerine yayılan etkinliklerin sonuncusu ise depremin olduğu an; saat: 03.02`de Gölcük Deprem Anıtı`nın önünde gerçekleştirildi. İnşaat mühendisleri saat 03.02`de sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulundu; denize çelenkler bırakıldı. Burada toplanan kalabalığa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Serdar Harp ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş seslendi. Harp konuşmasında, İnşaat Mühendisleri Odası`nın deprem duyarlılığı sağlanana, deprem önlemleri eksiksiz alınana, mevzuatta gerekli değişiklikler yapılana kadar depremin yıldönümünde Gölcük`e olmaya devam edeceğinin altını çizdi.    

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklaması. >>>    

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp`in, Gölcük Deprem Anıtı önünde özetlediği konuşmasının tam metni. >>>


Okunma Sayısı: 2943

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.