TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DÜNYANIN DEPREM VE TSUNAMİ UZMANLARI İSTANBUL`DA BULUŞTU ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 TEMMUZ 2020, SALI   

12

DÜNYANIN DEPREM VE TSUNAMİ UZMANLARI İSTANBUL`DA BULUŞTU

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2009   Güncellenme Zamanı: 07.09.2011 16:23:30  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.09.2011 16:35:11

Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Dünyanın deprem ve tsunami uzmanları İstanbul`da buluştu

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası`nın, Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi ve Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi ile ortaklaşa düzenlediği "Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı" 22-24 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde gerçekleştirildi. Hazırlıkları iki buçuk yıldır devam eden konferansa ABD`den Hindistan`a, Tayvan`dan Cezayir`e kadar 25 ülkeden, alanında uzman birçok akademisyen ve saha mühendisi katıldı.

22 Haziran günü yapılan konferansın açılışına Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi Başkanı Prof. Jose Medem, Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi Eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Richard Coackley, İTÜ Rektörü Prof. Muhammed Şahin, İTÜ Rektör Danışmanı Prof. Ural Derin, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük,  Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Levent Darı, İMO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Züber Akgöl, İMO Yönetim Kurulu Üyeleri İlker Gündez ve Metin Korkmaz ile İMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe ve İMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmalarını sırasıyla Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı Yerel Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Tankut, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi Eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Richard Coackley, Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi Başkanı Prof. Jose Medem, İTÜ Rektör Danışmanı Prof. Ural Derin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük yaptı.

Açılış konuşmalarında depremin ülkemiz için önemi, bu alandaki bilimsel gelişmelerin takip edilmesi, dünya nüfusunun büyük bir kısmının doğal afetler sonucu yaşanacak yıkımlardan olumsuz etkileneceği ve uluslararası kuruluşların bu sorun çerçevesinde neler yapmaları gerektiği üzerinde duruldu. Konferansın açılışı birçok kesimden katılımcıyı bir araya getirdi.

Deprem ve tsunami tüm yönleriyle incelendi

Prof. Mete Sözen`in sunumu ile başlayan konferans boyunca, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 12 davetli konuşmacı sunumları ile akademik oturumlara giriş yaptılar. 49 bildirinin sunulduğu konferansta deprem ve tsunami alanındaki son araştırma sonuçları katılımcılara aktarıldı.

İlk gün yapılan üç akademik oturum genel olarak yapıların sismik özelliklerini tartışmaya açtı. Yapılan davetli konuşmacı sunumları ise, teknik bilgiler vermekten ziyade İstanbul`da gerçekleşecek muhtemel depremin sonuçları ve depreme karşı yapılması gereken, teknik ve sosyal içerikli müdahaleler üzerinde yoğunlaştı

Konferansın ikinci günü tsunami ve geoteknik konularında sunumlar yapıldı. Son gün ise sismik koruma, sismik kontrol ve sismik risk azaltma çalışmalarının irdelendiği sunumlar gerçekleştirildi.

Oturumların ardından düzenlenen, İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe`nin yönettiği "Zarar Azaltma Politikaları-İstanbul Bazında Bir Değerlendirme" konulu panele Dünya Bankası Türkiye Ofisi`nden Elif Ayhan, İstanbul Valiliği İSMEP Koordinatörü Gökhan Elgin, Sayıştay Uzmanı Nevin Atakan, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Türkiye Ofisi`nden Nozomu Yamashita katıldı. Panelde deprem riski yüksek olan İstanbul`da, deprem zararlarını azaltmak adına 1999 Marmara Depremi`nden bu yana neler yapıldığı ve yapılması gerektiği konuları üzerinde değerlendirmeler yapıldı.   

Yaklaşık 300 kişi tarafından takip edilen konferansa yabancı katılımcıların da ilgisi büyüktü. Konferansta yapılan sunumların yarısından fazlası yabancı bilim insanları tarafından gerçekleştirildi.

Konferansın ilk günkü oturumlarının ardından açılış kokteyli düzenlendi. İkinci günün akşamında düzenlenen gala yemeğinde ise konuklara İstanbul Boğazı tanıtıldı. Konferansın son günü kapanışın ardından İMO Yönetim Kurulu Üyeleri, Konferans Düzenleme Kurulu ile çağrılı konuşmacılar için teşekkür yemeği düzenlediler. Yemekte, Düzenleme Kurulu Üyeleri ile çağrılı konuşmacılara günün anlam ve önemini hatırlatacak küçük çini işlemeli hediyeler de takdim edildi.


 

Dosyalar

Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı’nda İMO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp’in Yaptığı Konuşma Metni (36 KB) (07.09.2011 16:37:30)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 2515

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.